REMAK SA dotyczący niestosowania niektórych zasad dobrych praktyk
2008-02-27
17:00:00
GIEŁDA-SPÓŁKI-KOMUNIKAT-REMAK-(PL)
REMAK SA dotyczący niestosowania niektórych zasad dobrych praktyk
Raport bieżący 7/2008
W związku z wprowadzeniem uchwałą Rady Giełdy z dniem 01 stycznia 2008r. nowych zasad ładu korporacyjnego oraz zgodnie z § 29 ust. 3 Regulaminu Giełdy, Zarząd Remak S.A. informuje, iż nie będą stosowane następujące zasady wymienione w/w zbiorze:
Część II Dobre praktyki stosowane przez zarządy spółek giełdowych
Zasada nr 1. Spółka prowadzi korporacyjną stronę internetową i zamieszcza na niej:
pkt. 4: informację o terminie i miejscu walnego zgromadzenia, porządek obrad oraz projekty uchwał wraz z uzasadnieniami a także inne dostępne materiały związane z walnymi zgromadzeniami spółki, co najmniej na 14 dni przed wyznaczoną datą zgromadzenia.
Zasada nie jest i nie będzie stosowana w części dotyczącej terminu zamieszczania na stronie internetowej Spółki projektów uchwał wraz z uzasadnieniami i innych dostępnych materiałów związanych z walnymi zgromadzeniami Spółki. Termin przekazywania do publicznej wiadomości treści projektów uchwał wraz z załącznikami, na co najmniej 8 dni przed wyznaczoną datą zgromadzenia, o którym mowa w par.39 ust. 1 pkt. 3 w zw. z par.97 ust. 5 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. w sprawie raportów bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych, jest terminem wystarczającym do zapoznania się z ich treścią.
pkt. 6: roczne sprawozdania z działalności rady nadzorczej, z uwzględnieniem pracy jej komitetów, wraz z przekazaną przez radę nadzorczą oceną pracy rady nadzorczej oraz systemu kontroli wewnętrznej i systemu zarządzania ryzykiem istotnym dla spółki.
Zgodnie z tą zasadą, na stronie internetowej Spółki zamieszczane winny być roczne sprawozdania z działalności rady nadzorczej z uwzględnieniem pracy jej komitetów. Ponieważ w Radzie Nadzorczej nie zostały wyodrębnione komitety, nie jest możliwe uwzględnienie ich pracy w sprawozdaniach z działalności Rady Nadzorczej.
Zasada nr 2. Spółka zapewnia funkcjonowanie swojej strony internetowej w języku angielskim, przynajmniej w zakresie wskazanym w części II. pkt 1. Zasada ta powinna być stosowana najpóźniej począwszy od dnia 1 stycznia 2009 r.
Powyższa zasada nie jest stosowana w Spółce w chwili obecnej. Spółka dokona wszelkich starań, aby do końca 2008r. dostosować się do warunków wynikających z tej zasady.
Część III Dobre praktyki stosowane przez członków rad nadzorczych
Zasada nr 6: Przynajmniej dwóch członków rady nadzorczej powinno spełniać kryteria niezależności od spółki i podmiotów pozostających w istotnym powiązaniu ze spółką. W zakresie kryteriów niezależności członków rady nadzorczej powinien być stosowany Załącznik II do Zalecenia Komisji Europejskiej z dnia 15 lutego 2005 r. dotyczącego roli dyrektorów niewykonawczych lub będących członkami rady nadzorczej spółek giełdowych i komisji rady (nadzorczej). Niezależnie od postanowień pkt. b) wyżej wymienionego Załącznika osoba będąca pracownikiem spółki, podmiotu zależnego lub podmiotu stowarzyszonego nie może być uznana za spełniającą kryteria niezależności, o których mowa w tym Załączniku. Ponadto za powiązanie z akcjonariuszem wykluczające przymiot niezależności członka rady nadzorczej w rozumieniu niniejszej zasady rozumie się rzeczywiste i istotne powiązanie z akcjonariuszem mającym prawo do wykonywania 5 % i więcej ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu.
Zasada nie jest stosowana. Powodem jest fakt , iż Spółka ma akcjonariusza strategicznego, który posiada wystarczającą wiedzę i doświadczenie w sprawowaniu skutecznego i prawidłowego nadzoru właścicielskiego przez własnych przedstawicieli, do których wiedzy i kwalifikacji ma pełne zaufanie. Skład osobowy Rady Nadzorczej Spółki, właściwie zabezpiecza interesy wszystkich grup akcjonariuszy.
Zasada nr 7: W ramach rady nadzorczej powinien funkcjonować co najmniej komitet audytu. W skład tego komitetu powinien wchodzić co najmniej jeden członek niezależny od spółki i podmiotów pozostających w istotnym powiązaniu ze spółką, posiadający kompetencje w dziedzinie rachunkowości i finansów. W spółkach, w których rada nadzorcza składa się z minimalnej wymaganej przez prawo liczby członków, zadania komitetu mogą być wykonywane przez radę nadzorczą.
Zasada nie jest stosowana w związku z niestosowaniem Zasady nr 6.
Zasada nr 8: W zakresie zadań i funkcjonowania komitetów działających w radzie nadzorczej powinien być stosowany Załącznik I do Zalecenia Komisji Europejskiej z dnia 15 lutego 2005 r. dotyczącego roli dyrektorów niewykonawczych (...).
Zasada nie jest stosowana w związku z niestosowaniem Zasady nr 6 i 7.
Część IV Dobre praktyki stosowane przez akcjonariuszy
Zasada nr 1: Przedstawicielom mediów powinno się umożliwiać obecność na walnych zgromadzeniach.
Zasada nie jest i nie będzie stosowana. W walnych zgromadzeniach akcjonariuszy Spółki udział biorą osoby uprawnione i obsługujące WZ. Spółka nie widzi potrzeby wprowadzania dodatkowych zobowiązań dla akcjonariuszy dotyczących szczególnego umożliwiania obecności w WZ przedstawicielom mediów. Obowiązujące przepisy prawa, w tym Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. w sprawie raportów bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych,
w wystarczający sposób, regulują wykonanie nałożonych na spółki publiczne obowiązków informacyjnych w zakresie jawności i transparentności spraw będących przedmiotem obrad WZ. W przypadku pytań dotyczących WZ, kierowanych do Spółki ze strony przedstawicieli mediów, Spółka udziela bezzwłocznie stosownych odpowiedzi.
Podstawa prawna:
§ 29 ust. 3 Regulaminu GPW
kom espi abs/
Data publikacji: 2008-02-27 17:00